دربارۀ لیو

گروه تئاتر لیو یک گروه ایرانی غیرانتفاعی است که در زمینۀ هنرهای نمایشی فعالیت می کند. “لیو” از سال ۱۳۸۰ فعالیت اجرایی خودش را آغاز کرده و تاکنون بیش از ۳۰ نمایش را با کیفیت هنری بالا در سالن های مختلف ایران روی صحنه برده است.

فعالیت های گروه تئاتر لیو منحصر به اجرای تئاتر نمی شود. آموزش و پژوهش یکی از ارکان این گروه است که شامل آموزش اعضای گروه، آموزش علاقه مندان به هنر تئاتر و آموزش مخاطبان می شود. این گروه همچنین با فعالیت هایی مانند برگزاری کارگاه های آموزشی و یا برگزاری نشست های «پژوهشی آشنایی با کارگردانان آوانگارد تئاتر» و ترجمۀ متون تئوریک به زبان فارسی و انتشار ویژه نامه های تخصصی به دنبال زمینه سازی برای تبادل اطلاعات و تجربیات میان هنرمندان و گسترش درک غنی تر از هنر تئاتر در ایران است.

بخش دیگری از فعالیت های پژوهشی و اجرایی گروه تئاتر لیو در سال های اخیر در جشنوارۀ «مونولیو» متبلور شده است. جشنوارۀ «مونولیو» که از سال ۲۰۰۸ و در قالب «نشست های پژوهشی مونولوگ لیو» زاده شد، اکنون وارد چهارمین سال فعالیت مداوم خود می شود و بستری را فراهم کرده است تا گروه متنوعی از هنرمندان و نمایشنامه نویسان در کنار هم و در یک چارچوب مشترک، یعنی مونولوگ یا مونودرام، به فعالیتی خلاقه و تبادل تجربیات بپردازند.

گروه تئاتر لیو همچنین طی دوران فعالیت خود در صدد بوده تا مفهوم «گروه تئاتر» را در ایران توسعه دهد. در حالی که بیشتر فعالیت های تئاتری در ایران وابسته به کمک های مالی دولتی هستند، دورنمای گروه لیو برای توسعۀ فعالیت هایش، رسیدن به تئاتری مستقل است. گروه تئاتر لیو در طی سال های اخیر مروج مدلی از همکاری میان هنرمندان و گروه های تئاتر و مخاطبان تئاتر بر مبنای علائق و انگیزه های مشترک هنری و آموزشی و نیز گسترش درک مشترک و پیوندی قوی تر میان هنرمندان و مخاطبان تئاتر بوده است. فعالیت های گستردۀ گروه لیو در سال های اخیر به شکل مدلی برای دیگر گروه های تئاتر و افزایش تحرک و فعالیت آنها شده است.

«گروه لیو سایه» گروهی متشکل از هنرمندان جوان و بااستعدادی است که اکنون با هدایت و حمایت گروه تئاتر لیو در حال آموزش و تجربۀ فعالیت گروهی در تئاتر هستند.

از دید این گروه مخاطب فقط مصرف کنندۀ آثار هنرمندان نیست، بلکه همکار هنرمندان است. بر همین مبنا گروه تئاتر لیو در حال گسترش گسترۀ مخاطبان خود در داخل و خارج از مرزهای ایران است.

نمایش های گروه تئاتر لیو امروزه در میان علاقه مندان به تئاتر در ایران با مولفه هایی مانند « تاکید بر بازیگر به عنوان رکن اصلی اجرا و تمرکز بر بدن بازیگر و حضور جسمانی او بر صحنه»، «طراحی صحنۀ کاربردی و مینیمالیستی» و «بازخوانی دراماتورژی متون نمایشی با هدف تبدیل متن به جزئی از اجرا، و نه مقدم بر اجرا» شناخته می شوند.

اعضای «گروه تئاتر لیو» طی یک دهه فعالیت مداوم خود در عرصۀ تئاتر در قالب یک گروه متمرکز، همکاری های وسیعی با سایر هنرمندان تئاتر ایران داشته اند و هر یک جوایز متعددی را برای فعالیت های هنری خود دریافت کرده اند.

همچنین گروه تئاتر لیو به دلیل فعالیت هایش به عنوان یک گروه تئاتر در سال ۲۰۰۸ جایزۀ بهترین گروه تئاتر ایران را از «انجمن منتقدان و نویسندگان خانۀ تئاتر» و در سال ۲۰۰۹ جایزۀ بهترین گروه تئاتر تهران را از «انجمن هنرهای نمایشی» دریافت کرده است

برای آشنایی بیشتر با ما به <a href=”http://leevtheatergroup.com/” target=”_blank”>سایت گروه تئاتر لیو</a> مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *